YOĞUNLUK: (dansite kg/m³)
STRAFOR, kullanım sahasına göre istenilen yoğunluklarda üretilir. Özellikleri yoğunlukla istenilen yönde değiştirilebildiğinden malzeme israfına ve gereksiz maliyet artışlarına sebep olmaz. Isı yalıtım amacıyla genellikle15–30 kg/m3 yoğunluklarda; ambalaj malzemesi olarak kullanım amacıyla da 20-100 kg/m3 yoğunluklarda üretilmektedir. Bitmiş ürün olarak STRAFOR, hafiflik, kolay işlenebilirlik ve diğer malzemeler ile kompozit ürünlerin imalatında kullanılabilirlik gibi özelliklere de sahiptir.

SU EMME ORANI:
Malzemelerin su emme oranı üzerinde etkili büyüklük, gözeneklerinin açık veya kapalı oluşudur. Direkt su ile temas halinde kapalı gözenekli malzemelerin su emme oranları çok düşüktür ve STRAFOR kapalı gözenekli bir malzemedir. Su emme oranı çok küçük olduğu için direkt su ile temas etse bile, özellikleri değişmez. STRAFOR’yi meydana getiren Styrene, suda çözülmeyen ve erimeyen bir yapıda olduğundan kapalı gözeneklerinin duvarları suyu geçirmez. STRAFOR’yi meydana getiren Styrene, suda çözülmeyen ve erimeyen bir yapıda olduğundan kapalı gözeneklerinin duvarları suyu geçirmez.

Standart

Yoğunluk (kg/m3)

Hacimce Su Emme Oranı

EN 12087 (7 günlük)

25

0,3

EN 12087 (7 günlük)

25

0,3

TS 4502 ve ISO 2896 (20x20x5cm)

28

0,3

TS 4502 ve ISO 2896 (20x20x5cm)

28

0,8

TS 4502 ve ISO 2896 (20x20x5cm)

28

1

 

YANMA :
STRAFOR'nin normal ve alev yürümeyen olmak üzere iki tip olarak üretilmektedir.
Alev yürümeyen B1 sınıfı hammaddeden üretilmektedir. "STRAFOR'nin parlama noktası 360-370 C° olup; kendiliğinden yanabilmesi için ortam sıcaklığının 490 C° ulaşması gerekir. STRAFOR'nin yanması sonucu ortaya çıkan gaz miktarı, ahşap gibi her binada kullanılan bir çok malzemeden daha azdır. Sıcağa karşı dayanımı ise; sıcaklığın derecesine ve süresine bağlıdır.Kısa süreli 100 C° ye kadar dayanıklı, uzun sürede 75-85 C° ye, minimumda ise-180 C° ye kadar kullanılır. Bu nedenle çok soğuk tesisler için de ideal
bir malzemedir.

ÖMÜR
STRAFOR, sonsuz ömürlü bir malzemedir. Buna karşılık, bazı kişiler STRAFOR’nin kullanıldığı yerde zamanla yok olduğunu iddia etmektedir. Olayın esası şöyledir: STRAFOR doğru yerde, doğru kalınlık ve yoğunlukta, yapı fiziği ve inşaat kurallarına göre uygulandığı takdirde malzemenin yok olması diye bir şey bahis konusu olamaz.

Buna karşılık sıcak bir bölgede basınç altında (Örneğin bir teras çatıda), şap ve karo
tabakalarının altında bilgi eksikliğinden veya ucuz fiyat cazibesiyle düğük yoğunlukta
(Örneğin 10 kg/m3) STRAFOR kullanılması halinde, sıcağın ve basıncın etkisiyle STRAFOR yumuşayıp ezilir ve üzerindeki tabakaların çökmesine neden olabilir. Bu gibi yerlerde yüksek yoğunlukta 20–30 kg/m3 STRAFOR kullanılmalıdır. Nitekim Almanya’da 31 yıllık bir teras çatıdan alınan 20kg/m3’lük STRAFOR malzemesi bilirkişi huzurunda test edilmiş ve malzemenin 31 yıl önceki özelliklerinin değişmediği görülmüştür.

 

 

Sektörden Güncel Haberler

Yapı 2009 fuarında strafor asmolene olan ilgi giderek daha da artmakta. Hem binayı hafifletici etkisi hem de maaliyet açısından tek malzeme STRAFOR köpük asmolen.

Kampanyalar ve indirimler

Petrol fiyatlarının dengelenmesiyle birlikte STRAFOR strafor, köpük asmolen fiyatlarıyla ilgili endişe ortadan kalkmıştır. Ancak global krizin etkileri tüm sektörde fiyatların düşmesine sebep olmuştur.